artykuł nr 11

Komunikat III GLW w sprawie choroby kotów

Główny Lekarz Weterynarii informuje, że:

Dostępne są wyniki kolejnych przebadanych próbek pobranych od kotów z Lublina oraz Poznania.

Do 26 czerwca do godz. 11:00 przebadano 11 próbek w Państwowym Instytucie Weterynaryjnym w Puławach z czego 9 dało wynik dodatni w kierunku grypy H5N1. Dodatnie próbki pochodzą z Poznania, Trójmiasta oraz Lublina. Trwają dalsze szczegółowe badania materiału genetycznego wirusów. Wstępne badania wykluczają pochodzenie wirusa grypy, który powodował w ostatnich tygodniach zachorowania u mew.

W dniu dzisiejszym odbyła się narada Sanitarno-Epizootyczna, na której omówiono plan dalszego postępowania.

Trwają prace nad ustaleniem protokołu monitorowania choroby u kotów w celu zbierania bardziej szczegółowych danych o jej przebiegu oraz występowaniu.

Na chwilę obecną nie udało się ustalić źródła zakażeń.

Analizując dane pochodzące z innych krajów ustalono, że zasady zapobiegania możliwemu kontaktowi kotów z wirusem powinny polegać na:

  • Utrzymywaniu, jeśli to możliwe, kotów w domach. Ewentualne wypuszczenie zwierzęcia na balkon, taras powinno być poprzedzone  myciem podłoży z użyciem standardowych detergentów;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z innymi dzikimi zwierzętami, w tym ptakami;
  • Zapobieganie kontaktów kotów z obuwiem, które używane jest poza domem;
  • Karmienie kotów pożywieniem pochodzącym wyłącznie ze znanych źródeł;
  • Mycie rąk po kontakcie ze zwierzętami (zachowanie standardowych zasad higieny po przyjściu z dworu).

Wszelkie nowe wytyczne jak i komunikaty w sprawie będą regularnie publikowane na oficjalnej stronie internetowej (https://www.wetgiw.gov.pl/main/komunikaty), w celu zapewnienia Państwu bieżących informacji.

 

artykuł nr 12

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2023

Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 8 maja 2023

zmienijące rozporządzenie w sprawie środków podejmowanych w związku z wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń

artykuł nr 13

Zaproszenie na warsztaty Mikrobiogozownie Rolnicze

Uprzejmie informujemy, że Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa organizuje kolejną edycję bezpłatnych warsztatów z zakresu mikrobiogazowni rolniczych, skierowanych przede wszystkim do rolników oraz małych i średnich przedsiębiorców z branży rolno-spożywczej.

W województwie warmińsko-mazurskim wyżej wymienione warsztaty odbędą się 29 czerwca 2023 r. w Karczmie „Bartbo” w Butrynach koło Olsztyna. Po zakończeniu części teoretycznej szkolenia będzie możliwość obejrzenia mikrobiogazowni rolniczej, funkcjonującej w Gospodarstwie Rolnym Pana Pawła Polichta w gminie Purda.

Szczegółowe informacje oraz formularz zgłoszeniowy są dostępne na stronie internetowej KOWR: https://www.gov.pl/web/kowr/zaproszenie-na-warsztaty-mikrobiogozownie-rolnicze.

artykuł nr 14

Poradnik zawierający praktyczne wskazówki, którymi warto kierować się podczas robienia zakupów produktów spożywczych

" Warmińsko-Mazurski Wojewódzki Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych wychodząc naprzeciw konsumentom przygotował poradnik zawierający praktyczne wskazówki, którymi warto kierować się podczas robienia zakupów produktów spożywczych. W związku z powyższym na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy z dnia 21 grudnia 2000 r. o jakości handlowej artykułów rolno-spożywczych (Dz. U. z 2022 r., poz. 1688.) (...)"

artykuł nr 15

Rozporządzenie w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa warmińsko-mazurskiego.

ROZPORZĄDZENIE NR 4 WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO


z dnia 20 stycznia 2023 r.


w sprawie odstrzału sanitarnego dzików na terenie województwa warmińsko-mazurskiego