artykuł nr 61

Rozpoczęcie akcji monitoringu w kierunku choroby Aujeszkyego w 2012!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że z dniem 2 stycznia 2012 r. rozpoczęła się akcja monitoringu choroby Aujeszkyego w stadach świń uznanych za urzędowo wolne od wirusa choroby Aujeszkyego, wolne od wirusa choroby Aujeszkyego, wolne od wirusa choroby Aujeszkyego - szczepione. Akcja prowadzona będzie według planu badań monitoringowych.
 

artykuł nr 62

Rozpoczęcie akcji monitoringu w kierunku gruźlicy bydła, brucelozy bydła, enzootycznej białaczki bydła oraz brucelozy kóz w 2012!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że z dniem 2 stycznia 2012 r. rozpoczęła się akcja monitoringu w kierunku gruźlicy bydła, brucelozy bydła, enzootycznej białaczki bydła oraz brucelozy kóz. Akcja będzie prowadzona do dnia 15 maja 2012 r. (akcja wiosenna) według planu badań monitoringowych.
 

artykuł nr 63

Rozpoczęcie akcji dobadania bydła w kierunku gruźlicy bydła, brucelozy bydła oraz enzootycznej białaczki bydła!

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że z dniem 1 października 2011 r. rozpoczeła się akcja dobadania bydła w kierunku gruźlicy bydła, brucelozy bydła oraz enzootycznej białaczki bydła w następujących miejcowościach przez urzędowych lekarzy weterynarii:

1. Babalice - lek. wet. Tomasz Siódmiak;

2. Biskupiec - lek. wet. Tomasz Siódmiak;

3. Bratuszewo - lek. wet. Karolina Wiśniewska;

4. Brzozie Lubawskie - lek. wet. Karolina Wiśniewska;

5. Gwiździny - lek. wet. Karolina Wiśniewska;

6. Krzemieniewo - lek. wet. Edward Żuralski;

7. Lipowiec - lek. wet. Wiesław Pisarski;

8. Marzęcice - lek. wet. Wiesław Pisarski;

9. Mroczenko - lek. wet. Roman Wydrachowski;

10. Nowe Grodziczno - lek. wet. Roman Wydrachowski;

11. Osetno - lek. wet. Adam Dembek;

12. Podlasek - lek. wet. Tomasz Siódmiak;

13. Podlasek Mały - lek. wet. Tomasz Siódmiak;

14. Rywałdzik - lek. wet. Adam Dembek;

15. Skarlin - lek. wet. Ewelina Wyrzykowska;

16. Zajączkowo - lek. wet. Juliusz Pułka;

artykuł nr 64

UWAGA!!! Szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie w dniach 20 - 23 września 2011 r.

Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii zawiadamia, że w zależności od warunków atmosferycznych, w dniach 20 – 23 września 2011 r. na terenie tutejszego województwa prowadzone zostaną szczepienia lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie.

Szczepienie przeprowadzone będzie metodą zrzutów z samolotów przynęt zawierających szczepionkę, w miejsca bytowania zwierząt dzikich.

Szczepienia prowadzane są zgodnie z rozporządzeniem MRiRW z dnia 2 czerwca 2004 r.  w sprawie szczegółowych warunków i sposobu przeprowadzania ochronnych szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie (Dz.U. Nr 142, poz. 1509 z dnia 22 czerwca 2004 r.), w ramach profilaktycznej akcji zwalczania wścieklizny.

Działanie profilaktyczne wykładanej szczepionki doustnej jest ukierunkowane wyłącznie na zwierzęta dzikie, ze szczególnym uwzględnieniem lisów. Szczepienia lisów wolno żyjących przeprowadzane są na terenie naszego województwa od 2001 roku. Wymiernym efektem stosowania szczepień profilaktycznych jest stwierdzenie w okresie od maja 2008 r. do chwili obecnej tylko dwóch przypadków wystąpienia wścieklizny u lisa wolno żyjącego oraz jednego przypadku wścieklizny u nietoperza.

  Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii, powiadamiając o powyższych szczepieniach, prosi o zachowanie dyscypliny w czasie ich trwania, jak również w okresie nabywania odporności przez zwierzęta tj. od 20 września do 20 października 2011 r. W szczególności apeluje się, aby ograniczyć polowania zbiorowe, nie płoszyć zwierzyny oraz nie podnosić i niszczyć przynęt ze szczepionką.

Szczegółowe postępowanie w tym zakresie podane zostanie przez media oraz na ulotkach i plakatach.

Bez ograniczeń wykonywać należy odstrzały sanitarne zwierząt oraz tzw. odstrzały lisów przeznaczonych do przeprowadzenia badań monitoringowych.

Akcja szczepień lisów wolno żyjących przeciwko wściekliźnie prowadzona jest na koszt budżetu Państwa.

Nadzór nad szczepieniami, zgodnie z cytowanym wyżej rozporządzeniem, sprawuje Warmińsko – Mazurski Wojewódzki Lekarz Weterynarii.

artykuł nr 65

Hodowco bydła!!!

Hodowco bydła twoje stado uznane zostało za urzędowo wolne od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła. Zadbaj o zachowanie uznania  w tym celu: dokonując zakupu zwierząt do swojego stada sprawdź: czy bydło zakupione pochodzi ze stada urzędowo wolnego od gruźlicy, brucelozy i enzootycznej białaczki bydła. Zażądaj od sprzedającego kopii decyzji, wydanej przez właściwego dla miejsca sprzedaży bydła powiatowego lekarza weterynarii lub zaświadczenia wydanego przez ww. powiatowego lekarza weterynarii stwierdzającego, że zakupione bydło pochodzi ze stada urzędowo wolnego od gruźlicy bydła, brucelozy bydła oraz enzootycznej białaczki bydła.