artykuł nr 21

Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii obszary III 2021 - rolnicy

Pismo Powiatowego Lekarza Weterynarii obszary III 2021 - rolnicy

 

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że , zgodnie z decyzją wykonawczą Komisji (UE) 7030/2021 z dnia 25 marca 2021 r. zmieniającą załącznik do decyzji wykonawczej 2014/709/EU w sprawie środków kontroli w zakresie zdrowia zwierząt w odniesieniu do afrykańskiego pomoru świń w niektórych państwach członkowskich od dnia 29 marca nastąpi zmiana regionalizacji na terenie powiatu nowomiejskiego.


Obszar objęty ograniczeniami obejmie:
    - część gminy wiejskiej Nowe Miasto Lubawskie położonej na północ od linii wyznaczonej przez drogę biegnącą od zachodniej granicy gminy do miejscowości Lekarty, a następnie na północny -wschód od linii wyznaczonej przez drogę łączącą miejscowości Lekarty – Nowy Dwór Bratiański biegnącą do północnej granicy gminy miejskiej Nowe Miasto Lubawskie oraz na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 538,
    - część gminy Grodziczno położonej na północ od linii wyznaczonej przez drogę nr 538.


Pozostała część powiatu nadal znajduje się w obszarze ochronnym.
W związku z powyższym na wymienionym powyżej obszarze obowiązuje zakaz:
1. wprowadzania do gospodarstwa świń bez zgody powiatowego lekarza weterynarii ,
2. wysyłania świń z gospodarstwa bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.


Wniosek o wyrażenie zgody w załączeniu oraz na stronie Powiatowego Inspektoratu Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim.

artykuł nr 22

ARiMR przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń

Główny Lekarz Weterynarii przekazuje informacje otrzymane od ARiMR na temat tzw. Poddziałania 5.1 Wsparcie inwestycji w środki zapobiegawcze, których celem jest ograniczenie skutków prawdopodobnych klęsk żywiołowych, niekorzystnych zjawisk klimatycznych i katastrof.

W terminie do 29 marca 2021 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski od rolników, którzy chcą zabezpieczyć swoje gospodarstwa przed afrykańskim pomorem świń (ASF). Pomoc jest finansowana z budżetu PROW na lata 2014-2020. 

W ramach „Inwestycji zapobiegających zniszczeniu potencjału produkcji rolnej” na pomoc mogą liczyć rolnicy, którzy zajmują się chowem lub hodowlą świń w liczbie nie mniejszej niż 50 sztuk lub zrealizowali zobowiązania rolno-środowiskowo-klimatyczne w ramach wariantu 7.4. „Zachowanie lokalnych ras świń” i chcą wykonać inwestycje chroniące ich gospodarstwa przed rozprzestrzenianiem się wirusa ASF. Na tego typu przedsięwzięcia mogą otrzymać maksymalnie 100 tys. zł w całym okresie realizacji PROW 2014-2020, a wysokość dofinansowania nie może przekroczyć 80% kosztów kwalifikowalnych poniesionych na realizację takiej inwestycji. Pomoc można otrzymać na:

  • utworzenie lub zmodernizowanie niecki dezynfekcyjnej,
  • wyposażenie gospodarstwa rolnego w urządzenie do dezynfekcji,
  • wykonanie inwestycji dzięki której trzoda chlewna będzie utrzymywana w odrębnych, zamkniętych pomieszczeniach z osobnym wejściem, nie łączących się z pomieszczeniami w których znajdują się inne zwierzęta.

Wsparcie może być również przyznane na wykonanie ogrodzenia chlewni. Wówczas pomoc przyznaje się w formie standardowych stawek jednostkowych w wysokości 80 proc. kwoty stanowiącej sumę:

a) iloczynów standardowych stawek jednostkowych i, odpowiednio, długości planowanego ogrodzenia, liczby bram i liczby furtek.

oraz

b) kosztów ogólnych, nieprzekraczających 10 proc. kosztów poniesionych na realizację tej operacji.

Wnioski o przyznanie pomocy poprzez platformę ePUAP lub przesłać rejestrowaną przesyłką pocztową nadaną w placówce Poczty Polskiej.

Więcej informacji można znaleźć na stronie: https://www.arimr.gov.pl/pomoc-unijna/prow-2014-2020/poddzialanie-51-wsparcie-inwestycji-w-srodki-zapobiegawcze-ktorych-celem-jest-ograniczenie-skutkow-prawdopodobnych-klesk-zywiolowych-niekorzystnych-zjawisk-klimatycznych-i-katastrof.html oraz uzyskać pod numerem bezpłatnej infolinii: 800 38 00 84

artykuł nr 23

ASF! Zalecenia dla poszczególnych stref

Zalecenia dla strefy czerwonej i żółtej

artykuł nr 24

PILNE!

PILNE!

Hodowcy i Producenci trzody chlewnej

Wniosek do Komisji Europejskiej o uznanie kolejnych regionów za urzędowo wolne od choroby Aujeszkyego świń