artykuł nr 41

ROZPORZĄDZENIE NR 6/2021

Rozporządzenie Nr 6
Wojewody Warmińsko-Mazurskiego z dnia 5 lutego 2021 roku w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu na terenie gminy Lubawa

artykuł nr 42

ROZPORZĄDZENIE NR 3/2021

Rozporządzenie Nr 3 W W-M
z dnia 21 stycznia 2021r. w sprawie uchylenia rozporządzenia w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków na terenie gminy Grodziczno

artykuł nr 43

ROZPORZĄDZENIE NR 25 WOJEWODY WARMIŃSKO-MAZURSKIEGO z dnia 15 grudnia 2020r.

W sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu na terenie gminy Grodziczno

artykuł nr 44

OGŁOSZENIE PTASIA GRYPA

Szanowni Państwo.

Powiatowy Lekarz Weterynarii w Nowym Mieście Lubawskim informuje, że weszło w życie Rozporządzenie Wojewody Warmińsko-Mazurskiego w sprawie zarządzenia środków związanych z wystąpieniem wysoce zjadliwej grypy ptaków u drobiu na terenie gminy Grodziczno. 
W związku z powyższym wyznaczone zostały obszary zapowietrzony i zagrożony ptasią grypą, co niesie za sobą dodatkowe obostrzenia dla osób utrzymujących ptaki w tych obszarach 
Każdy posiadacz drobiu lub innych ptaków w tych obszarach , niezależnie od ilości utrzymywanych ptaków, jest dodatkowo zobowiązany do: 

1. Odosobnienia ( zamknięcia ) ptaków w kurnikach bądź innych obiektach budowlanych w sposób uniemożliwiający kontakt z drobiem z innych gospodarstw oraz ptakami dzikimi;

2. Niezwłocznego usuwania zwłok drobiu lub innych ptaków;
3. Niezwłocznego czyszczenia i odkażania środków transportu używanych do przewozu ptaków, mięsa z drobiu, paszy, ściółki i nawozów naturalnych oraz wszelkich środków transportu, które wjeżdżają na teren gospodarstwa, a mogły być skażone wirusem ptasiej grypy.
4. Wyłożenie mat dezynfekcyjnych przed wjazdami, wyjazdami, wejściami i wyjściami do i z gospodarstw , w których utrzymywany jest drób lub inne ptaki. Maty należy utrzymywać w stanie wilgotności zapewniającym skuteczną dezynfekcję.
5. Odkażanie rąk i obuwia przez osoby wchodzące i wychodzące z gospodarstw utrzymujących ptaki.
6. Prowadzenia spisu osób wchodzących do gospodarstwa ( z wyłączeniem wizyt w części mieszkalnej).
7. Niezwłocznego zgłaszania do powiatowego lekarza weterynarii przypadków zwiększonej śmiertelności lub zachorowalności ptaków , jak też znacznego obniżenia produkcyjności drobiu.
8. Przestrzegania zakazu przemieszczania ptaków do i z gospodarstwa bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.
9. Przestrzegania zakazu przemieszczania ssaków z i do gospodarstw, w których utrzymywany jest drób bez zgody powiatowego lekarza weterynarii. 
10. Przestrzegania zakazu wywożenia lub rozrzucania ściółki lub nawozów naturalnych bez zgody powiatowego lekarza weterynarii.

artykuł nr 45

Aktualna sytuacja oraz ocena ryzyka dla drobiu i zdrowia człowieka związanaz występowaniem w Europie wirusów wysoce zjadliwej grypy ptaków (HPAI)podtypu H5Nx.

Analiza danych

PAŃSTWOWOWEGO INSTYTUTU WETERYNARYJNEGO, PAŃSTWOWEGO INSTYTUTU BADAWCZEGO

z dnia 2020-11-27